hromadný start

On-line z ME: sobota 22.2.

16:20 závod byl velmi těsný. O první tři místa se rvali Jirka Mencák, Michal Ženíšek, Jirka Suchý a mezi nimi Norka. Jirka Suchý má čas 0:16:29.3 Jirka Mencák má čas 0:16:39.4 a Michal Ženíšek čas 0:16:40.6

16:17 Neskutečný!!! Jirka Mencák na 3.místě a Michal Ženíšek na 4.místě. Na 1.místě je Čech Jirka Suchý! Gratulujeme

16:01 hromadný start SP4 byl odstartován! Závodníkům držíme palce, aby v pořádku dojeli.

15:47 za pár minut bude Jirka a Michal startovat v hromadném startu SP4

15:09 Martina Štěpánková s Timem skončila v kategorii Kombinace na krásném 4.místě! V čase 0:31:37.7 na třetí Norku jim chybělo opravdu málo, čas třetího místa 0:31:36.1

MS IFSS 2019 kombinace

14:00 Hana nám zhodnotila její první závod v kategorii SP2. Celkové 11.místo!

Já jsem si závod SP2 užila, dnes to dost klouzalo, bohužel mne jedna zatáčka vykopla … jízda po kolenou není nic moc… pár sekund jsme ztratili. Vezeme si celkové 11.místo z 27 týmu. Psi běželi krásně, na premiéru jsem spokojena 🙂

13:50 Maruška se nám vyjádřila k závodu Kombinace

Kombinace pro mě byla velká zkušenost, hromaďákk byl prostě pecka, Kirk to zvládl bravurně, ale bohužel jsem měla problémy s pulkou, takové zatáčky jsem s tím nástrojem netrénovala a neumím to vyvažovat. Několikrát se mi převrátila, Kirk překračoval oje. Před depem jsem na něm už viděla, že toho má plné kecky, je mladý a nemělo smysl ho štvát. Takže v depu jsme zastavili a ukončili závod.

13:45 Kombinace (CW)Marie s Kirkem nedojeli do cíle. Zjišťujeme podrobnosti, co se stalo. Martina s Timem dojeli na 4.-6.místě, čekáme na oficiální výsledky

13:00 Hana s Doylem a Špekem jsou na celkovém 11.místě v kategorii SP2 (spřežení dva psi). Celkový čas měla 0:18:11.2 Byl to jejich první závod v této kategorii. Na prvním místě této kategorie je Češka Jana Tomášková!

Hana Štípalová

12:58 start kategorie kombinace byl přesunut na 13:30

12:48 Hana s Doylem a Špekem jsou v cíli v čase 0:09:06.2 a zatím z toho je 10.místo!

12:16 Za chvíli na startu bude Hanka s Doylem a Špekem bojovat o TOP 10. Start je v 12:39

Kombinace je divácky velmi atraktivní disciplína, která začíná hromadným startem s pulkou na 7 km, po kterých závodník v boxech vypřahá pulka sáně, aby jel dalších 7 km už jen se psem (skijöring).

Co je pulka?

Pulka je disciplína, kde závodník jede na lyžích a mezi ním a jeho psem je ještě přidaná zátěž – tzv. pulka saně.

pulka

Pulka saně mají 70% hmotnosti psa.

pulka – přidání závaží do pulky

pulka saně

pulka saně

Pulka saně nejsou původně sportovním náčiním, ale byly běžně používány lovci na severu Evropy, kdy umožňovaly poměrně snadný transport nákladu na delší vzdálenosti.

Pulka saně se využívají dodnes i mimo závodní tratě a jsou nedílnou součástí kultury zemí severu. Mnoho lidí je používá, když např. jede na chatu uprostřed lesů, kam se nedá dostat jinak než lyžích, aby nemuseli veškerý náklad táhnout na zádech v batohu.

Někdo jde i dál a na pulka saních má sedátko pro své malé dítě, pro které je pak rychlá jízda za psem úžasným zážitkem 🙂

tabulka výpočtu předepsané zátěže:

výpočet hmotnosti pulka saní

Dnešní starty Fitmin týmu

12:39 start

Jako první se na start postaví Hana Štípalová, pojede druhé (finální) kolo kategorie SP2, se psy Doylem a Špekem

12:45 start

Do královské disciplíny – CW kombinace, nastoupí Martina Štěpánková s Timem a nováček Marie Ševelová s Kirkem, ti si tuto disciplínu na velkých závodech zkusí poprvé.

16:00 start

Odpoledne nás čeká atraktivní hromadný start psích spřežení 9km, kde nastoupí Jirka Mencák – Mick, Roxy, Storman, Seven a Michal ŽeníšekKvap, Peťo, Doyle a Phoenix